Interesting Question of the Day – 19 October 2018

There has been a lot of discussion about the housing market, and about how certain generations might have an easier time buying houses if they didn’t spend so much of their money on avocados.

So we wondered… what costs more?  Houses, or avocados?

Specifically, what costs more per kilogram?  The average 200m² two storey Australian house with a timber frame & brick exterior, or an avocado from Woolworths or Coles.

The first new player to comment on the website with the correct answer wins a free drink at their next iQ Trivia show… or an avocado.

Tagged with: , , , ,
4 comments on “Interesting Question of the Day – 19 October 2018
  1. Anuradha Muralidharan says:

    One kilo avocado costs more .

    • iqtrivia says:

      Per kilogram, avocado does cost more.

      We were conservative in estimations, rounding the size of houses down & the price up, and still wound up with avocados as more expensive, so there is some wiggle room even if we’re wrong.

  2. Andrew B says:

    I suppose that depends on where you are… per pound, houses here seem to be about $3-4/lb, while avocados are around $1.50-2/lb? But that’s CAD/USD in certain major cities, and I have no idea whether there’s a national avocado shortage in Australia.

    • iqtrivia says:

      Housing is more expensive in Australia. Our calculations came to just over $10 per kg.

      Avocados on the other hand, are upwards of $12 per kg.

      Earlier this year some places were selling avocados for $9 PER AVOCADO!